Cashback i moneyback – czym się różnią?

Usługi cashback i moneyback stają się w Polsce coraz popularniejsze i z takich ofert mogą korzystać już klienci wielu banków. Zwrotów za zakupy można dokonywać również w internecie za pomocą dedykowanych platform. To wygodny i prosty sposób na oszczędzanie – każda transakcja bezgotówkowa to wpływ na Twoje konto!

Cashback – co to jest?

Mimo że dwa wymienione wcześniej pojęcia brzmią bardzo podobnie, to błędem jest używanie ich jako synonimów – oba terminy mają różne definicje. Zacznijmy od cashbacku. Jest to usługa polegająca na wypłaceniu gotówki podczas płatności kartą za zakupy. W jaki sposób oszczędzamy? Wypłata środków za pomocą cashbacku jest zazwyczaj darmowa dla posiadaczy tej usługi. To wygodne rozwiązanie np. w sytuacji, kiedy musimy wyciągnąć gotówkę, ale w pobliżu nie ma bankomatu naszej instytucji, a za korzystanie z innych maszyn płacimy prowizję. Oszczędzamy więc i czas, i pieniądze.

Istotnym ograniczeniem w przypadku cashbacku jest fakt, że jednorazowo pozwala on na wypłacenie określonej kwoty, zależnej od banku, z którego korzystamy. W większości przypadków można jednak pobierać gotówkę kilka razy w ciągu dnia. Co więcej, przy cashbacku nie ma znaczenia kwota, jaką płacimy za zakupy.


Płatność kartą

Moneyback – definicja

Moneyback to usługa nowsza niż cashback, ale równie praktyczna i pozwalająca na bardziej realne oszczędzanie. Za każdym razem, kiedy płacimy kartą za zakupy i usługi, bank zwraca nam odsetek transakcji na nasze konto – oczywiście pod warunkiem, że posiadamy plastik pozwalający na skorzystanie ze zwrotów za zakupy. Warto podkreślić, że zarówno cashback jak i moneyback to narzędzia dostępne wyłącznie podczas płatności bezgotówkowych – za pomocą kart debetowych czy kredytowych.

Moneyback z powodzeniem został też przeniesiony do internetu. Jeśli zarejestrujemy się na danej platformie i połączymy ją z naszym kontem, to z każdą transakcją w sieci otrzymujemy zwrot za zakupy – zazwyczaj jest to procent od wydanej kwoty. To, jaki zwrot będzie się nam należeć, zależy od konkretnego sklepu czy dostawcy usług. Co więcej, jest to usługa całkowicie bezpłatna!